gezegenler

Gezegenler Hakkında Bilgiler

gezegenler

 

Gezegenler Hakkında Bilgiler
Gezegenler Hakkında yazı

güneş, 9 gezegen, bu gezegenlere ait yaklaşık 90 tane uydu, cok sayıda kuyruklu yıldız ve asteroid, ve madde içeren gezegen ve gezegenler arası ortamdan oluşmuştur. Ayrıca yeni keşfedilmiş ancak resmen isimlendirilmemiş pek çok uydu da içermektedir.

Sistemin iç bölgesi, Güneş, Merkür, Venüs, Dünya ve Mars gezegenlerini, dış bölgesi ise Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Pluto ve bir çok gezegeni gezegenlerini içerir.

Gezegenlerin yörüngeleri, merkezlerinden birinde güneşin olduğu bir elips şeklindedir. Merkür ve Pluto’nun yörüngeleri nerede ise bir çember şeklindedir. Gezegenlerin yörüngeleri, dünya yörüngesi ile aşağı yukarı aynı düzlemdedir ve bu düzleme ekliptik adı verilir. Ekliptik düzlemle güneş ekvatoru arasında 7 derecelik bir fark vardır. (dünyanın ekseninin, ya da ekvator düzleminin ekliptikle yaptığı 23.5 derecelik açıyı hatırlayın). Yörüngesi ekliptikten en çok sapan gezegen (17 derece ile) Pluto’dur. Sistemin dışından (Güneşin kuzey kutbu doğrultusunda uzak bir noktadan) bakıldığında, bütün gezegenler güneş etrafında aynı yönde (saatin aksi yönünde) dönerler. Kendi eksenlerindeki dönüşleri de Venüs, Uranüs ve Pluto dışında aynı yöndedir.
Uluslararası Gökbilim Birliği’nin ve bilim adamlarının 1919 yılından bu yana kabul ettiği Güneş Sistemi’nin 8 gezegeni, Güneş’e yakınlık sıralarına göre isimleri şunlardır

bilim adamları pek çok makale ve yazı bilgi vermişlerdir bilim adamlarının yogun çalışmaları ve uydu görüntüleri dünyanın yer yerinder aynı bilgiyi paylaşmaktadır

 

1. Merkür
2. Venus
3. Dünya
4: Mars
5. Jupiter
6. Satürn
7. Uranüs
8: Neptün
9. Pluto
Temsili şekilde gezegen ve gezegenlerin büyüklükleri ve kuçüklükleri gerçekle doğru orantılıdır. gezegenlerin uyduları gösterilmemiştir, oysa ki, Pluto ve Merkür’den büyük birkaç daha uydu vardır.