göz

Göz Hastalıkları Hakkında Bilgiler

göz

 

Göz Hastalıkları Hakkında Bilgiler

Göz Hastalıkları isimleri
Göz hastalıkları Arpacık adlandırdıgımız gözkapağı dışında yag bezleri gözlerdeki yag kırpinin üzerinde bulunan gözler hassas oldugu için ebum salgılarlar. Bazen salgı bezi kapanır ve içerde kalan bakteriler “dış” arpacık adlandırdıgımız nedenlere sebeb verır

Gözkapağının içinde ise “meibom bezleri” denen bir dizi bez daha vardır. Bunlar da yağ bezleridirancak kirpiklerle bağlantılı değillerdir gözkapağının arka yüzüne açılırlar. Burada oluşan bir tıkanıklık ve enfeksiyon da “iç” arpacığa neden olur.

Sık karşılaşılan bir sorundur. Nadiren cerrahi girişimler gerektirmekle birlikte genellikle antibiyotik uygulamasıyla ve öteki basit yöntemlerle iyileştirilebilmektedir.

Arpacık daha çok derileri kuru ve egzamaya eğilimlilerde görülür. Kepek ve pullanma bu koşullarda ortaya çıkar ve arpacık bunların etkisiyle oluşur. Diğer enfeksiyonlarda olduğu gibigenel olarak beden sağlığının bozuk olması ve direnç düşüklüğü de arpacığın sık görülmesine neden olur.

Arpacık ortaya çıkmadan birkaç gün önce gözde kaşınma ve batma hissi başlar. Arpacık bir iki günde ortaya çıkar. Küçük ağrılı bir nokta biçiminde başlar; sonra şişerek belirgin kırmızı bir püstül (içi irin dolu kabarcık) halini alır. Dış arpacık kolayca tanınır. Ama iç arpacığın görülmesi için gözkapağını dışa doğru çevirmek gerekir. Şişen meibom bezi gözkapağını gerdiğinden iç arpacık dış arpacıktan daha ağrılıdır.

Arpacıkla birlikte gözkapağındaki ağrı ve batma hissi artar. Işık ağrıyı artırır (fotofobi) ve göz sürekli sulanır. Fotofobi göz sulanması ve sürekli burnunu çekme çocukta kızamık gibi daha ciddi bir hastalığı akla getirebilir

Yeterince erken anlaşılırsa antibiyotikli merhem ya da damlalar arpacık oluşumunu önleyebilir. Ancak çoğunlukla tanıdan önce püstül(ağızlaşma) oluşur ve antibiyotikler etkisiz kalır. Tek tedavioluşan iltihabın boşalmasını sağlamaktır. Sıcak kompres kan akımını artırıp gözkapağını yumuşatarak ağrıyı azaltır ve enfeksiyonun iyileşmesini kolaylaştırır. Basit bir sıcak kompres tahta bir kaşığın çevresine pamuklu bir kumaş ya da pamuk sarıp sıcak suyun altına tutularak yapılabilir. Su dayanılabilir sıcaklıkta olmalı ve kaşık her seferinde kapalı göz üstünde en az 10 dakika tutulmalıdır. Dış arpacığın yerleştiği kıl kökü kolayca fark edilir. Kirpik bir cımbızla alınırsa arpacık kendiliğinden boşalır ağrı ve şişlik azalır.

İç arpacığın tedavisi daha zordur. Enfekte olan meibom bezi dışarı açılmaya çalışır ama kalın gözkapağını delemez. Sonunda akyuvarlar enfeksiyonun üstesinden gelir ve belirtiler ortadan kalkar ancak geride mikropsuz bir iltihap kisti kalır. Meibom kisti gözkapağının altında ağrısızküçük bir kitle halinde hissedilir ve ancak cerrahi girişimle çıkarılabilir. Lokal anestezi altında gözkapağı dışa çevrilerek kist alınır çevresi temizlenir.

gözlünüzü ne kadar ovuşturursanız gözlerine o kadar zarar verirsiniz göz hastalıkları hassatır gözlerinizde en ufak rahatsızlık hissettıgınızde en yakın saglık kuruluşlarından yardım isteyi