İnsanlığa Hizmet Etmiş Türk Bilim Adamları Hakkında Bilgiler | İnsanlığa Hizmet Etmiş Türk Bilim Adamları Hakkında Bilgiler -

İnsanlığa Hizmet Etmiş Türk Bilim Adamları Hakkında Bilgiler

Editör Hakkında Yorumlar (34)
admin / 31-12-2012 - 19:04 tarihinde ekledi.
İnsanlığa Hizmet Etmiş Türk Bilim Adamları Hakkında Bilgiler

İnsanlığa Hizmet Etmiş Türk Bilim Adamları

 

İnsanlığa Hizmet Etmiş Türk Bilim Adamları mamakemizde yer alan bilim adamlarının buldukları icatlar ve hangi icad üzerinde çalıştıkları makalemizde yer verilmiştir,İnsanlığa Hizmet Etmiş Bilim Adamları isimleri ve yaptıgı icadlar makalemizde yer almıştır

Albert Einstein

Alman asilli ABD’li fizikci. Dindar olmayan Yahudi bir ailenin cocugu olarak olarak 1879 yilinda dogdu. 1902 tarihinde Isvicre vatandasi oldu. E=mc² formulunu buldu. 1921′de Nobel Fizik odulunu aldi. Hitlerin iktidara gecmesiyle bir daha ulkesine donemedi. Atom bombasini buldu fakat hic bir ulkeye uygulanmasini istemedi. 1946 tarihinde Atom Bilginleri Uyaniklik komitesi baskani oldu ve olumune kadar Nukleer Silahlara karsi cikti. 1955′ de vefat etti.

Thomas Edison

Edison cok yoksul bir ailenin cocuguydu. Okulunda basarisi yoktu. Bu okuldan okumaması ve atılmasına neden oldu. Sonra icini bir hirs kapladı. Çöplere atılmış olan dergilerden ve gazetelerle kendini gelistirdi. Ve en büyük buluşu olan ve çok yararlı buluş olan Ampulu keşf etti. EDISON’un bir çok bulusları vardır Dogum tarihi:1841 tarihinde olum tarihi: 1931

Marie Curie

1867  1934 tarihinde Polonya asilli Fransiz fizikci olarak bilinen 1895 tarihinde Pierre Curie ile evlendi. Toruyumun radyoaktif ozelligini buldu

Isaac Newton

İngiliz fizikci, matematikci ve astronom 1642 – 1727 tarihinde

1669′da beyaz isigin bilesimi uzerinde bir teori ortaya atti. Newton isigin kucuk cisimlerden meydana geldigini saniyordu. Etki ile tepkinin ayni (esit) oldugunu ileri surdu. Evrensel cekim yasasini kesfetti. Teleskobu icat etti.

Alfred Nobel

İsvecli büyük kimyaci 1833 – 1896 tarihinde Stockholm yakinlarindaki kucuk laborotuarinda hitrogliserin uretmeyi basardi. Labarotuarinda bir patlamadan kardesini kaybetti. Sonra Vinterviken’de ve Hamburg yakinlarinda laboratuarlar kurdu. Dinamit barutunu buldu. Daha sonra dinamit lokumunu buldu. Olumunden beri edebiyat, baris ve bilim dallarinda Nobel odulu denilen odulleri dagitilmaya baslandi.

Wright Kardeşler

Wright Kardeşler, ilk motorlu uçağı yapan ünlü kardeşlerdir. Wilbur Wright 1867 yılında doğmuş, 1912 yılında ölmüştür. Kardeşi Orville Wright ise 1871 yılında doğmuş, 1948 yılında ölmüştür.

Ahmed Bin Musa :  10 yüzyıl  Sistem mühendisliğinin Öncüsü. Astronom ve Mekanikçi.

Akşemseddin :  1389 – 1459  tarihleri arasında Pasteur önce Mikrobu bulan ilk bilim adamı. İstanbulun fethinin manevi babasıdır. Fatih sultan Mehmet’ in Hocasıdır

Ali Bin Abbas : ( ? – 994 ) 1000 sene önce ilk kanser ameliyatını yapan bilim adamı. Kılcal damar sitemini ilk defa ortaya atan bilim adamıdır. Eski çağın en büyük hekimlerinden olan hipokratesin (Hipokrat) Doğum olayı görüşünü kökünden yıktı.

Ali Bin İsa : ( 11 yüzyıl ) İlk defa göz hastalıkları hakkında eser veren müslüman bilim adamı.

Ali Bin Rıdvan : ( ? – 1067 ) Batıya tedavi metodlarını öğreten islam alimi.

Ali Kuşçu :   – 1474  Ünlü Bir türk astronomi ve matematik bilginidir.

Battani : 858 – 929  Dünyanın en meşhur 20 astrononumdan biri trigonometrinin mucidi, sinus ve kosinüs tabirlerini kullanan ilk bilgin.

Beyruni : ( 973 – 1051 ) Dünyanın döndüğünü ilk bulan bilim adamı ümit burnu, amerika ve japonyanın varlığından bahseden ilk bilim adamı. Beyruni amerika kıtasının varlığını kristof colomb’un Keşfinden 500 sene önce bildirmiştir. Matematik, Jeoloji, Coğrafya, Tıp, Felsefe, Fizik, Astronomi gibi dallarda eserler yazmıştır. Çağın En Büyük Alimidir.

Bitruci : 13 yüzyıl ) Kopernik’e yol açan öncülük eden astronom bilim adamı. Cabir Bin

Eflah :  12 yüzyıl  Ortaçağın büyük matematik ve astronom bilginidir . Çubuklu güneş saatini bulan ilk bilim adamıdır.

Cabir Bin Hayyan : 721  805 tarihinde Atom bombası fikrinin ilk mucidi ve kimyanın babası sayılır. Maddenin en Küçük parçası atomun parçalana bileciğini bundan 1200 sene önce söylemiştir.

Cahiz  776  869 tarihinde Zooloji İlminin öncülerindendir. Hayvan gübresinden amonyak elde etmiştir.

Cezeri 1136  1206 tarihinde İlk sistem mühendisi ve ilk sibernetikçi ve elektronikçi Bilgisayarın babası; oysa bilgisayarın babası yanlış olarak ingiliz matematikçisi Charles Babbage olarak bilinir..

Demiri :  1349  1405 tarihinde Avrupalılardan 400 yıl önce ilk zooloji ansiklopedisini yazan alimdir … Hayatül hayavan isimli kitabı yazmıştır.

Ebu Kamil Şuca : ( ? – 951 ) Avrupaya matematiği öğreten islam bilgini.

Ebu’l Vefa : ( 940 – 998 ) Matematik ve Astronomi bilginidir trigonometriye tanjant, kotanjant, sekant ve kosekantı kazandıran matematik bilginidir.

Ebu Maşer : ( 785 – 886 ) Med-cezir olayını (gel-git) ilk keşfeden bilgindir.

Evliya Çelebi : ( 1611 – 1682 ) Büyük Türk seyyahı ve meşhur seyahatnamenin yazarıdır. Farabi : ( 870 – 950 ) Ses olayını ilk defa fiziki yönden ele alıp açıklayıp izah getiren ilk bilgindir.

Fatih Sultan Mehmet  1432 – 1481 tarihinde İstanbulu feth eden ve Havan topunu icad eden yivli topları döktüren padişahtır fatihin kendi icadı olan ve adı “şahi” olan topların ağırlığı 17 ton ve bakırdan dökülmüş olup 1.5 ton ağırlığındaki mermileri 1 km ileriye atabiliyordu bu topları 100 öküz ve 700 asker ancak çekebiliyordu..

Gıyasüddin Cemşid :  ? – 1429  Matematik alimi. Ondalık kesir sistemini bulan çemşid cebir ve astronomi alimi.

Harizmi : ( 780 – 850 ) İlk cebir kitabını yazan ve batıya cebiri öğreten bilgin. Adı algoritmaya isim oldu rakamları Avrupa’ ya öğreten bilgin. Cebiri sistemleştiren Bilgin.

Hazini : ( 6 – 7 yüzyıl ) Yerçekimi ve terazilerle ilgili izahlarda bulunan bilgin.

Hazerfen Ahmed Çelebi : ( 17 yüzyıl ) Havada uçan ilk Türk. Planörcülüğün öncüsü.

İbni Baytar : ( 1190 – 1248 ) Ortaçağın en büyük botanikçisi ve eczacısıdır.

İbni Cessar : ( ? – 1009 ) Cüzzam hastalığının sebeb ve tedavilerini 900 sene önce açıklayan müslüman doktor.

İbni Ebi Useybia  1203 – 1270 tarihinde Tıp Tarihi hakkında eşsiz bir eser veren doktor.

İbni Firnas : – 888  Wright kardeşlerden önce 1000 sene önce ilk uçağı yapıp uçmayı gerçekleştiren alim.

İbni Heysem 965 – 1051 tarihinde Optik ilminin kurucusu büyük fizikçi. İslam dünyasının en büyük fizikçisi, batılı bilginlerin öncüsü, göz ve görme sistemlerine açıklık kazandıran alim. Galile teleskopunun arkasındaki isim.

İbni Macit :15 yüzyıl Ünlü bir denizci ve coğrafyacı. Vasco da Gama onun bilgilerinden ve rehberliğinden istifade ederek hindistana ulaştı.

İbni Sina 980 – 1037 tarihinde Doktorların sultanı. Eserleri Avrupa üniversitelerinde 600 sene temel kitap olarak okutulan dahi doktor. Hastalık yayan küçük organizmalar, civa ile tedavi, pastör’ e ışık tutması, ilaç bilim ustası, dış belirtilere dayanarak teşhis koyma, botanik ve zooloji ile ilgilendi, Fizikle ilgilendi, jeoloji ilminin babası.

İbnünnefis :  1210 – 1288 tarihinde Küçük kan dolaşımını bulan ünlü islam alimi.

İbrahim Efendi : 18 yüzyıl tarihinde Osmanlılarda ilk denizaltıyı gerçekleştiren mühendis.

İbrahim Hakkı  1703  1780 tarihinde Büyük bir sosyolog, psikolog, astronom ve fen adamı. En ünlü eseri marifetnâme, Burçlardan, insan fizyoloji ve anatomisinden bahsetmiştir.

İdrisi :  1100 – 1166 tarihinde Yedi asır önce bügünküne çok benzeyen dünya haritasını çizen coğrafyacı.

Katip Çelebi : ( 1609 – 1657 tarihinde Osmalılarda rönesansın müjdecisi coğrafyacı ve fikir adamı.

Kurşunoğlu Behram : 1922 tarihinde Genelleştirilmiş izafiyet teorisini ortaya atan beyin güçlerimizden. Halen prof. Behram Kurşunoğlu Amerika da florida üniversitesinde teorik fizik merkezinde başkanlık yapmaktadır

Lagarî Hasan Çelebi : 17 yüzyılarda Füzeciliğin atası, Osmanlılar hükümdarlıgı ilk defa füze ile uçan bilgin.

Mağribi :  16 yüzyıl  Çağının en büyük matematikçilerinden . Mağribinin eseri olan Tuhfetü’l Ada isimli kitabında üçgen, dörtgen, daire ve diğer geometrik şekillerinin yüz ölçümlerini bulmak için metodlar gösterilmiştir.

Mes’ûdi :  – 956 tarihinde Kıymeti ancak 18. 19. Yüzyıllarda anlaşılan büyük tarihçi ve coğrafyacı. Mesudi günümüzden 1000 yıl önce depremlerin oluş sebebini açıklamıştır. Mesûdinin eserlerinden yel değirmenlerinin de müslümanların icadı olduğu anlaşılmıştır.

 

Mimar Sinan : 1489  1588 tarihinde Seviyesine bugün dahi ulaşılamayan dahi mimar. Mimar Sinan tam manası ile bir sanat dahisidir.

Ömer Hayyam :  1123  Cebirdeki binom formülünü bulan bilgin. Newton veya binom formülünün keşfi ömer hayyama aittir.

Piri Reis :  1465 – 1554 tarihinde 400 yıl önce bu günküne çok yakın dünya haritasını çizen büyük coğrafyacı. Amerika kıtasının varlığını kristof kolomb ‘dan önce bilen ünlü denizci.

Sabit Bin Kurra : ? – 901  Newton’ dan çok önce diferansiyel hesabını keşfeden bilgin. Dünyanın çapını doğru olarak hesaplayan ilk islam bilgini. Matemetik ve astronomi alimi.

Zehravi :  936 -1013 tarihinde 1000 yıl önce ilk çağdaş ameliyatı yapan böbrek taşlarının nasıl çıkarılacağını ve ilk böbrek ameliyatını gerçekleştiren ve yapan bilim adamı..makalemizde yer alan bilim adamları ve yaptıkları icadlar ve ınsanlıga yararlı icadlar yapan, İnsanlığa Hizmet Etmiş Türk Bilim Adamları ülkemizde ve dünyanın bir çok yerinde bulunan bilim adamları.

admin

admin Hakkında :


Tüm yazıları için tıklayınız - - Google plus’da ki Sayfam

Güncellemeler anında eposta kutusunda!
İnsanlığa Hizmet Etmiş Türk Bilim Adamları Hakkında Bilgiler için yapılan yorumlar

34 Yorum Bulunuyor.

  1. ömer sezgin |

    cok sağolun ödevim bitti

    Cevapla
  2. betül sena şahin |

    ben türk bilim adamları için soru sormuştum ama neyse !!!bu da güzelmiş 5-5

    Cevapla
  3. betül sena şahin |

    harika 5-5 süppperrrrrsss

    Cevapla
  4. berk çolaki |

    arkadaşlar sağolun çok güzel oldu kim yaptıysa eline sağlık kesinlikle 100 alırım emeğiniz için herkese teşekkürler…süperrrrr

    Cevapla
  5. umut PADOR |

    teşekkürler

    Cevapla
  6. umut PADOR |

    herşey için teşekkürler

    Cevapla
  7. buse acir |

    bunlar çok iyi performans ödevimi yaptım burdan

    Cevapla
  8. bilirkişi |

    çok iyiydi ya daha uzun verin bunları
    .

    Cevapla
  9. alara sumak |

    Walla ne cok ama guzel odevim bitti saoln ♡♡♥♡♥♣♧◆◇■□●○•º▲▼▶◀↑↓←→☆★▪ :d

    Cevapla
  10. éVéRPoTioN |

    Harika bir çalışma yapmışsınız.Başları biraz diğer bilim adamlarına kaymış olsa bile gende güzel bir çalışma.

    Cevapla
  11. éVéRPoTioN |

    Harika bir çalışma yapmışsınız.Başları biraz diğer bilim adamlarına kaymış olsa bile genede güzel bir çalışma.Tebrik ederim.Ödevim bitti.

    Cevapla
  12. aleynameryem yıldız |

    teşekkürler

    Cevapla
  13. okan akce |

    ya sanat yok

    Cevapla
  14. oylum hasret yigen |

    newton yok o olsa ödevim bitmişti

    Cevapla
  15. ömer buğra ARSLAN |

    saolun 10000000000000000000000000000000000000 kere süperrr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Cevapla
  16. ömer buğra ARSLAN |

    Ha bu arada PEYGAMBER efendimizi unutmuşsunuz süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ödevim bitti şimdi bombom oynıcam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Cevapla
  17. Rümeysa kasapoğlu |

    ya ödevime yapıcam ama bütürlü çıkmıyor hep yanlış çıkıyor bıktım artık yaaaaaaaaaaaaaaaa

    Cevapla
  18. Alper Kaymanlı |

    sağol admin ellerine sağlık

    Cevapla
  19. admin |

    birşey değil arladaşlar

    Cevapla
  20. Alper Kaymanlı |

    sağol admin

    Cevapla
  21. asya sağır |

    Çok iyisiniz.Bu sayfayı çok beğendim

    Cevapla
  22. berçem şengül |

    teşekkürler çalışmanız çok güzel ödevime çok yararı var

    Cevapla
  23. hüseyin bal |

    sizin sayenizde 100 aldım sevgilerle hüseyin

    Cevapla
  24. alperen dağ |

    Çok sağolun.Sayenizde ödevim biti.

    Cevapla
  25. SENA KAYA |

    BUNLAR SADECE TÜRK OLANLAR MI
    ŞEY BÜTÜN BİLİM ADAMLARINI ÜLKELERİNE GÖRE SINIFLANDIRILMIŞ ŞEKLİNDE OLSAYDI TAM YARARDI İŞİME ÖYLE BİR KAYNAK VAR MI ACİL İHTİYACIM VAR BİLEN YAZSIN ÖDEVİM VAR

    Cevapla
  26. fatma sıla uzun |

    harika bu site sayesinde ödevimi bitirdim. :))))

    Cevapla
  27. aleyna ilaslan |

    mütiş çok güzel

    Cevapla
  28. aleyna ilaslan |

    yes of courseeee:)

    Cevapla
  29. admin |

    yazılar

    Cevapla
  30. gamze |

    hainlerdir, gafillerdir, cahillerdir.

    Çünkü bizzat Atatürk, “Türkiye hiçbir milleti taklit etmeyecektir. Türkiye ne Amerikalılaşacak, ne batılılaşacaktır. O sadece özleşecektir!” demiştir. Yine o işte bu sebeple Patrikhane”yi “Fitne yuvası” olarak tanımlamış, yine o bu sebeple Mason Localarını, “Yabancı uşakları” diyerek kapatmış, işte o bu sebeple, Türk evladını Hıristiyan yapan Bursa Amerikan Koleji”nin kapısına kilit vurdurtmuştur.

    Son dönemlerde Atatürk”e saplanan en büyük hançer de yine onun, “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözüdür. Bu sözü cahiller ve zavallılar yanlış anlamakta, hainler ise bu sözü, Türk milletini gaflet uykusunda tutmak için tekrarlayıp durmaktadırlar. “Atatürk”ün resimlerini devlet dairelerinden kaldırın” diyenler, “Atatürk”ün milli devlet anlayışını terk erdin” aklı verenler ne hikmetse ( tab

    bunu yazabilirsiniz

    Cevapla
  31. z-e-y-n-e-p hiçbilmez |

    çok teşekkürler

    Cevapla
  32. z-e-y-n-e-p hiçbilmez |

    sağolun
    ()

    Cevapla
  33. z-e-y-n-e-p hiçbilmez |

    size nediyeceğimi bilmiyorum hat memat meselesiyd
    çünkü babam hızlıca bulursan ödevini sana 10tl var dedi

    Cevapla
  34. z-e-y-n-e-p hiçbilmez |

    yes

    Cevapla

Peki siz ne düşünüyorsunuz ?


Sosyal Medya wordpress tema curve fever oyna