İçeriğe geç

Düz yazı türleri nelerdir?

Düz yazı nedir?

Bir duyguyu, düşünceyi ya da konuyu dil kurallarından başka hiçbir ölçüye bağlı olmayan konuşma diline yakın doğal anlatım yoluyla yazılan yazılara düz yazı denir.

Düz yazı türleri

Roman:

Toplumların ve fertlerin başından geçmiş veya geçmesi mümkün olan olayların ayrıntılarıyla anlatan uzun yazı türüne roman denir.

Hikaye:

Olmuş veya olabilecek olaylardan bir kesiti belli bir planla yer ve zamana bağlı anlatan yazılardır.

Uyarı: Genel hatlarıyla hikaye romana benzer ancak romandan kısadır. Roman içiçe olaylar zinciridir. Hikayede ise olay tektir. Hikayede olaylar ve kişiler anlatılırken fazla anlatılmaz. Hikayede çevrede sınırlıdır. Olay dar bir çerçevede zamanın kısa bir anında belli kişilerle işlenir.

Efsane:

Halk hayalinde şekillenerek ortaya çıkan ve ağızdan ağıza dolaşan olağanüstü kahramanların doğa üstü olaylarla anlatıldığı olaya efsane denir.

Röportaj:

Tanınmış bir kimsenin geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlamak amacıyla yazılı veya sözlü olarak hazırlanan soruşturmaya ve araştırmaya röportaj denir.

Masal:

Kahramanları olağan üstü olan, bilinmeyen bir yerde hayal ürünü olayların anlatıldığı yazı türüne masal denir. Masalda anlatılan kişiler ve hayvanlar hayali varlıklardır. Zaman belirsizdir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir