İçeriğe geç

Kimya bilimine katkı sağlayan bilim insanları

İnsanın varoluşuyla birlikte bir çok alanda yapılan araştırma ve çabaların sonucunda kimya bilimi gelişmiştir. Eski çağlardan günümüze kadar uzanan bu zamanda bir çok bilim adamı ve düşünür kimya bilimine büyük katkılar sunmuşlardır. İşte kimya bilimine katkı sağlayan bilim adamları ve sağladığı katkılar:

Empedokles (M.Ö.492-432)

Bütün nesnelerin su, hava, toprak ve ateş olmak üzere 4 temel maddeden oluştuğunu ileri sürmüştür. Sevgi ve nefret gibi kavramları birbirleriyle özleştirerek maddenin itme ve çekme kuvvetleri sayesinde bir arada bulundupunu ileri sürmüştür.

Demokritos (M.Ö.470-361)

İlk atom fikrini ortaya atan simyacıdır. Maddelerin bölünemeyen en küçük parçacığına atom adını vermiştir. Her şeyin atomlardan ve boşluktan oluştuğunu ileri sürmüştür.

Aristo (M.Ö.384-322)

Evrenin toprak, ateş, hava ve su gibi 4 temel elementten oluştuğunu ve bu elementlerin farklı olanlarla birleşmesiyle farklı maddelerin oluştuğunu ileri sürmüştür. Elementlerin sıcak, soğuk, kuru ve ıslak olmak üzere 4 özelliği vardır.

Cabir Bin Hayyan (720-813)

Atomun parçalanabileceği inancına sahiptir. Maddenin en küçük parçası olan atomda yoğun bir enerji vardır. Damıtmada kıullanılan imbik aletini geliştirmiş ve baz kavramı ortaya atmıştır.

Ebubekir er-Razi (865-925)

Kroze, fırın gibi laboratuvar araç gereçlerini geliştirmiştir. Karıncadan damıtma yoluyla formik asit elde etmiştir.

Robert Boyle (1626-1691)

Havanın fiziksel özellikleri ile ilgilenmiş, havanın sıkılaştırılabilir bir nesne olabileceğini göstermiş ve yanma olayının rolünü oynamıştır.

Antoine Laurent de Lavoisier (1743-1794)

Deneylerinde terazi kullandı. Yaptığı deneylerde kullandığı maddelerin kütlelerini ölçtü. Bununla birlikte reaksiyona giren maddelerin kütleleri toplamının, reaksiyondan sonra oluşan maddelerin kütleleri toplamına eşit olduğunu tespit etti.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir