İçeriğe geç

Kızıl Elma Nedir?

Kızıl Elma Türkçülük ile alakalı özelleşmiş ve sembolleştirilmiş bir ifade olarak karşımıza çıkar. Türk mitolojisine baktığımız zaman Türkler, özellikle Oğuz Türkleri için üzerinde düşünüldükçe uzaklaşan ancak, uzaklaştığı nispette cazibesi artan ülküler veya düşünceleri simgeleyen bir kavramdır. Türk milliyetçiliğinin en önemli sembollerinden birisi olan Kızıl Elma, Türk devletleri için bir hedef ve bir amaç simgeler. Fethedilmesi gereken bir beldeyi, ulaşılması gereken bir yeri ifade eder. Diğer ifadelere baktığımız zaman Kızıl Elma bir devlet kurma, cihan hakimiyeti ve Türk birliği gibi anlamlar kazanmıştır. Kızıl rengi Türk kültüründe genellikle kıymetli sayılan, elma ise bereket, bolluk, şifa kaynağı olarak görülen bir meyvedir. Sembol olarak kullanılan Kızıl Elma kelimelerinin ise Eski Türklerde Ay ve Güneş’i anlatan kızıl topa dayandığı düşünülür.

Kızıl Elma Hakkında Bilgi

Türk birlikteliğinin, diğer bir anlamda turancılık ve ülkücülüğün sembolleşmiş haline Kızıl Elma denir. Aslında sembolik bir kavram olan Kızıl Elma tarihten beri süregelen süreçte Türkler tarafından değişik şekillerde tasvir edilerek kullanılmıştır. Bu farklı tasvirlerdeki Kızıl Elma, bazen parıldayan bir taht olarak dünya hakimiyetinin sembolü olmuş bazen de altından yapılma kızıl bir küreye benzetilerek fethedilmek üzere hedef olarak seçilen toprakların sembolü haline getirilmiştir.

Türkçülük Anlayışında Kızıl Elma’nın Önemi Nedir?

Türklerin ülkü anlayışında Kızıl Elma sembolleşmiş ve önem arzeden bir kavramdır. Tarihe baktığımızda sembol olarak Türkler tarafından çok değişik şekillerde tasvir edilip kullanılan Kızıl Elma, esasında ülkü anlayışı içerisinde tek bir şeyi ifade etmektedir. Bu da ulaşılmak istenen yol, yani bir diğer ifade ile fetih edilmesi gereken topraklar, kısacası tüm cihan ve bu fethedilecek topraklarda yani bütün cihanda adil bir yönetim, adaletli bir düzen kurma arzuna dayanmaktadır.

Kızıl Elma İfadesinin Mitolojik Boyutu Nedir?

Kızıl Elma ifadesi tarihsel olarak Türklerin Oğuz boyuna kadar dayandırılmaktadır. Bu da bu kavramın ya da sembolün yaklaşık olarak en az bin yıldan fazla bir tarihi bulunduğu anlamına gelmektedir. Fakat Kızıl Elma kavramı mitolojiden daha ziyade, özellikle Selçuklu Türklerinin kullanmış olduğu bir sembol ve yüreklerde yer etmiş bir ülküdür dememiz daha doğru bir ifade olacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir