İçeriğe geç

Kuzey Işıkları ne demektir?

Kuzey Işıkları nedir?

Gece olduğu zaman görülebilen kuzey ışıkları iyonsferde meydana gelmektedir. Bu ışıkların gerçek kaynağı güneştir. Yani bir bakıma güneşten gelen yüklü parçacıklar ve dünyanın manyetik alanının etkileşimi sonucunda ortaya çıkan doğal görüntülerdir.

Harikulade renkleri ve insanları büyüleyen bir ışık şölenini andıran görüntüsü ile kendine hayran bırakan Aurora Borealis (Kuzey Işıkları) yılın belli tarihlerinde kutup bölgelerinde görülebilir. Dünya bir manyetik alana sahip olduğu için manyetik alanın en düşük olduğu yerlerde kuzey ışıkları yılda sadece iki kez görülebilir. Kuzey ışıklarının görülebileceği ilk zaman mart ve nisan arasında, en görkemli kabul edilen ikincisi ise eylül ve ekim arasındadır. Kuzey kutup bölgesinde yaşayan ilk insanların inanışlarına göre Kuzey Işıkları ‘danseden ruhlar’dır.

Aurora Renkleri Nasıl Oluşur?

Auroraların renkleri, çarpışma yaşadığı atom cinsine ve karşı karşıya geldikleri yüksekliğe bağlıdır.

Oksijen: Kahverengiye kaçan kırmızı ve yeşil, içine çekilerek gizlenen enerjinin miktarına bağlı olarak 240 km yüksekliğe kadar yeşil, bunun üzerinde de kırmızı rengi almaktadır.

240 km’den aşağıya doğru indikçe, çarpışma olasılığı artmaktadır. Bunun sonucunda kırmızı renk oluşamaz. Bunun esas nedeni ise başka bir atom veya molekülle çarpışmaların, temel hale geçmesine engel olacak ve en sonunda yeşil ışık yayacak olmasından kaynaklanmaktadır.

Nitrojen (Azot): Kırmızı veya mavi. Bunun haricinde atom iyonize olduktan sonra yeniden elektron kazandığı zaman mavi ışık oluşur. Yüksek enerji seviyesinden esas seviyeye geri dönüyorsa da kırmızı ışık yayar. 90 km yüksekliğe kadar mavi, bunun üzerinde de kırmızı ışık görülecektir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir