İçeriğe geç

Nanoteknoloji ne demektir?

Nanoteknoloji nedir?

Yunanca ve Latince’den gelen ‘Nano’ kelimesi anlam olarak cüce demektir. Bir ölçü birimi olarak düşünüldüğünde milyarda bir anlamına gelen Nano, milimetre veya santimetre gibi ölçü birimlerinde büyüklüğü tanımlamak için de kullanılmaktadır.

Nanoteknoloji Kullanım Amacı

Nanoteknoloji maddenin özelliklerini ve niteliklerini bir çok yönüyle ele alan teknolojik araştırma yöntemidir. Atomların ve moleküllerin en küçük birimlerini ifade etmek, maddeyi en küçük boyutuyla kontrol etmek amaçlı kullanılmaktadır. Bu yüzden nanoölçek teknolojileri ve nanoteknolojilerinin en büyük özellikleri geniş araştırma, büyük ve bir takım uygulamaları ifade eder. Diğer bir anlamda ise mevcut maddelerin moleküler yapısını değiştirerek yeni maddeler oluşturma ve atom üstüne atom koyarak yeni maddeler oluşturma çabalarını hedefler.

Bir çok dünya devleti her yıl nanoteknoloji araştırmaları için büyük yatırımlar yapmaktadır. Günümüzde tıp alanında çok iyi gelişmelere imkan sağlamakla birlikte fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar, malzeme bilimi, elektronik gibi alanlarda kullanılmaya başlamıştır. Nanoteknoloji düşük maliyetlerle yüksek kalitede ürünler yapılmasının yanısıra, yüksek hızda yeni nano fabrikalarının kurulmasıyla teknolojinin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olmuştur.

Nanoteknoloji Nerelerde Kullanılır?

  • Nanoelektrik ve bilgisayar teknolojileri
  • Tıp ve sağlık sektörü
  • Malzeme ve imalat sektörü
  • Çevre ve enerji
  • Havacılık ve uzay araştırmaları
  • Bioteknoloji ve tarım

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir