İçeriğe geç

Tarih yazıcılığı türleri nelerdir?

Tarih yazıcılığı nedir?

Devlet tarafından görevlendirilen tarih yazıcılarının toplumların yaşayış, kültürel, siyasi ve bütün önemli tarihi olaylarını inceleyerek kaydetmesi işine tarih yazıcılığı denir.

Tarih yazıcılığının önemi, tarih bilinci ile başlar. Çünkü tarih yazıcılığı işini yapanlar, geçmişi incelemekle birlikte geleceğin hazırlanmasında önemli rol oynarlar. Şimdiki zamanı daha iyi anlayabilmek ve açıklayabilmek için geçmişi araştırmak, tarih yazıcılığının altın kuralıdır. Bu sebeple diyebiliriz ki; tarih yazıcılığı geçmişin kaydedilmesidir.

Tarih Yazıcılığı Türleri

Hikayeci Tarih Yazıcılığı: Hikayeci tarih yazıcılığı M.Ö. 5. yüzyılda başlar. Yer ve zaman belirtilir, neden-sonuç üzerinde durmaz. Olaylar efsanelerle dolu masal türü bilgiler içerir. 18. yüzyıla kadar Avrupa ve İslam dünyası tarihçiliğinde bu tür eserler yazılmıştır.

Öğretici Tarih Yazıcılığı: Okuyuculara ahlaki ve milli duyguları aşılamak, geçmiş olaylardan ders alınmasını sağlamak için yazılan tarih çeşididir. Olayların anlatımında his ve heyecan ön plandadır. Kişiler kahramanlaştırılır. 19. yüzyıla kadar bu türde tarihi eserler yazılmıştır. Tukidides bu tarihin öncüsüdür.

Araştırmacı Tarih Yazıcılığı: 19. yüzyılda doğmuştur. Olayların neden ve sonuçlarını inceleyerek aralarında bağlantı kurmaya çalışan tarih çeşididir. Olaylar ayrıntılarına kadar incelenir. Güvenilirdir ve tarih biliminin son aşamasıdır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir